Неділя, 22.04.2018, 06:01

Історія бібліотеки

З історії шкільної бібліотеки.

Книги, як і люди, мають свою біографію. По людях, творцях історії, можна вивчати епохи. По книгах також можна вивчати історію, особливо якщо книги  бібліотечні.

Збудована Миргородська середня школа № 1 ще до революції. Найперших учнів своїх як чоловіча гімназія прийняла у 1910 році, а пізніше тут була і чоловіча, і жіноча гімназія.

Уже в ті роки при гімназії була бібліотека, про це свідчать ті книги, що збереглися у ній до наших днів і були випущені у Москві  і Петербурзі (Петрограді) у 1907 – 1916 роках. На цих книгах збереглися і бібліотечні штампи. Написано на них: “Библиотека Миргородской мужской гимназии”. А на книзі Ю. Ахенвальдъ “Силуэты русскихъ писателей. Выпускъ ІІ” М.,Издание научнаго слова, 1909г. є іще один штамп, який вказує, звідки до нас потрапила  ця книга: “Педагогический книжный магазинъ В. И. Пенкина, Киевъ, Владимирская, №53, противъ городского театра”

Виходячи із записів у інвентарних книгах вже радянського часу, книг, що випущені з друку до революції, в бібліотеці було багато. Частково вони були передані до міського краєзнавчого музею. Та у шкільній бібліотеці їх залишилося 53 екземпляри. Це окремі томи енциклопедичних видань, книги про російських письменників, арифметичні задачники тощо.

Після революції школа відкрилася у 1927 році як семирічна, а з 1932 вже  як середня. Ось в оці двадцяті роки і організовувалася заново бібліотека. Як свідчать старі вчителі і старожили з сусідніх вулиць, літературу в бібліотеку приносило населення, хто що може. Ці книги записувалися до “Інвентарних книг”, які і в той час були прошнуровані і мали штамп на останній сторінці. Проте, напис на штампі настільки затерся з роками, що його неможливо розібрати і прочитати написане. Книг сумарного обліку , на жаль, не збереглось, а можливо, вони тоді і не велися.

У роки фашистської окупації у приміщенні школи жили німецькі офіцери, а на першому поверсі були розташовані у них конюшні.

Хто той ангел-охоронець, що зумів зберегти і фонд, і книги обліку і де він їх зберігав? Та збереглися і книги довоєнного видання, і  штампи на них, які говорять нам, що книги належали “Бібліотеці Миргородської  першої середньої школи Харківської області”. Серед цих книг -  друге видання творів Леніна, видання класиків російської та української літератур, популярні брошури з географії, геології, техніки, про життя знаменитих людей.

Із 1949 року школа іменується “Середньою школою з виробничим навчанням”, а в літературі 40-50 років, про  що свідчить “інвентарна книга “, стали надходити твори російських класиків українською мовою і навпаки, українських класиків – російською, і література, що потрапила в шкільну бібліотеку, певно, не за адресою: наукові праці Тимирязева, Докучаєва, Лисенка, історичні і географічні наукові праці і дослідження Америки і Африки, тритомник матеріалів про трьохсотріччя возз’єднання України з Росією….

Є у бібліотеці книга Марії Познанської  “Валя Котик” із авторським дарчим написом: “Моїм маленьким, юним читачам – М. Познанська. 1958 р”. Це свідчить про те, що нашу школу  відвідала відома поетеса або книга  потрапила до нас  уже з дарчим написом.

У сімдесяті роки бібліотеку перенесли в інше, просторіше приміщення на першому поверсі.

При переході шкіл на безкоштовні підручники у бібліотеці створено  і весь час поповнюється фонд підручників, для якого з 1987 року виділялося окреме приміщення. На 01.01.1990 фонд підручників налічував 26 138 екземплярів, книг основного фонду було 20 744 екземплярів. Ми мали дві суміжні кімнати – для  основного фонду, читального залу (на два столи) і стола для обслуговування читачів. Другу, окрему кімнату – для підручників.

Бібліотека не мала відкритого доступу для читачів: тісно, нема можливості розкрити фонд внутріполичковими виставками. Та тісно і всій школі, яку обіцяли добудувати в 1991 році.

Нове приміщення школи було передано частково в експлуатацію у 2000 році. На відкритті школи був присутній сам Президент України – Л. Д. Кучма. Бібліотеку перенесено на перший поверх нового корпусу школи у просторішу світлу кімнату, загальною площею 79 квадратних метрів. Маємо читальний зал на п’ятнадцять посадкових місць, окреме приміщення  для зберігання підручників. Із 2006 року для внутрібібліотечних потреб  дирекцією виділений комп’ютер. А з 2012 року маємо ще і для читачів 5 комп’ютерів із підключенням до  Інтернет-мережі.

Інформації про всіх бібліотекарів, що протягом цих років працювали у бібліотеці, не збереглося. Можливо, у двадцяті роки минулого століття тут працював якийсь активіст чи активістка. До такого висновку  можна дійти з дарчих написів на окремих творах Леніна, які в той час були цінними. Таких книг у бібліотеці дві і на них написано не каліграфічним почерком: “Лучшему из лучших в посевкампании 1927 года”. Можливо, ці книги підписував бібліотекар і ці кращі сіячі чомусь не одержали своїх нагород, а можливо книги потрапили до нашої бібліотеки вже від цих нагороджених “кращих сіячів”.

Із 1963 року бібліотеку від  Губерської Б. І. прийняла Шелест Зоя Петрівна, вчитель іноземної мови з неповною вищою освітою. Через 20 років від Шелест З. П. бібліотеку прийняла Яценко Наталія Олексіївна, бібліотекар-бібліограф, освіта – вища бібліотечна. Епізодично  працювали: Карпенко Ольга Олександрівна (1984 - 1985), Стасевич Ірина Миколаївна (1988 - 1989).

Із 1987 року школа змогла відкрити  ще 0,5 ставки бібліотекаря, набравши понад 30 класів-комплектів. На цю посаду була  прийнята випускниця цієї школи 1987 року Маленко Світлана Петрівна.

Ось така історія шкільної бібліотеки на сьогоднішній день. А як житиме бібліотека далі  покаже час і люди, від яких залежить її доля.