Субота, 24.08.2019, 19:36
Вітаю Вас Гість | RSS

Миргородська ЗОШ №1

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть роботу нашої школи
Всього відповідей: 528
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Сторінка психолога

Виховання і покарання

У Японії до 3 років дітей не карають. У нашій країні дітей часто шльопають і ставлять в кут. А в Америці, наприклад, дитина може зателефонувати на гарячу лінію і поскаржитися, отримавши потиличник від батьків. Яке покарання найрозумніше і правильне?

 Ніяких покарань. Згідно Споку (який, якщо вірити журналістам, в передсмертному інтерв'ю вибачився перед людством за свою теорію), карати дитину не можна зовсім. Але якщо малюк б'є маму, визначаючи для себе межі дозволеного, то, не отримуючи маминої реакції, він буде бити сильніше. Він не навчиться розуміти, що можна, а що не можна.

 Фізичне покарання. Часто дитини за непослух б'ють або ставлять у кут. Якщо ми б'ємо дитини, ми в його очах найгірші. Дитина не розуміє, як це мама, яка його любить, зараз показує йому зовсім протилежне ставлення. Дитина починає думати, що він поганий. Він не знає, як себе вести, як мама може відреагувати на той чи інший вчинок. Коли такі діти виростають, у них практично завжди буває занижена самооцінка, вони не можуть постояти за себе і йти рівно до своєї мети, тому що за кожен їх вчинок, за кожне «хочу дізнатися що-то в світі», «хочу втекти кудись то з пісочниці », його били.

 Крики. Часто батьки, щоб дитина «усвідомив», що зробив погано, починають на нього кричати, тим самим чинячи на нього психологічний тиск. Зрозуміло, що ми й так великі і дорослі багато вміємо і багато знаємо. Для дитини ми немов боги. І раптом ще починаємо кричати і пригнічувати ще більше своєї дорослістю. Подумайте, навіщо ви це робите? Щоб налякати, викликати тривогу, змусити дитину засмутитися? Набагато дієвіше вдатися до простого розмови і поясненню.

 Переляк. Чи говорили ви хоч раз своїй дитині фрази: «Якщо не заснеш - прийде Баба Яга», «Будеш погано себе поводити - віддам тітки». Дитина завжди вірить у казки, тому він вірить і в ваші обіцянки. І якщо мама, найдорожчий у світі людина, говорить, що забере Баба Яга або вона віддасть малюка в дитячий будинок, то так воно і буде. Коли цього не трапляється, дитина перестає вірити матері.

 Ігнорування. Це чи не найболючіша для дитини форма психологічного покарання. Діти, яких ігнорують мами, відчувають при цьому дуже сильний стрес. Якщо мама, розсердившись, іде в іншу кімнату, сказавши при цьому: «Ти зробив погано, і я не хочу з тобою розмовляти» або «Ти для мене більше не існуєш!», - Дитина з його багатою уявою в цьому випадку обов'язково додумает: «Значить, я поганий, якщо навіть мама не хоче зі мною розмовляти».

 Виправний стільчик. Таке покарання поширене в Америці, зараз і в нас у багатьох дитячих садках його впроваджують. Якщо малюк не слухає вихователя чи маму з татом, його садять на певний час на стільчик. Коли покарання закінчується, його завжди жаліють і пояснюють, за що покарали. Цей ритуал приносить свої плоди, якщо батьки послідовні, карають одразу після скоєння вчинку і пояснюють, за що його покарано.

 Позбавлення хорошого - психологічне покарання. Якщо дитині пообіцяли, що на вихідних він з мамою і татом піде в кіно, в результаті якоїсь провини можуть позбавити його цього походу. Або звичного читання на ніч. Вважається, що це покарання для дитини менш болісно, ​​ніж фізичне. Але з цим видом покарання теж потрібно вчинити розумно. По-перше, якщо ви вже пообіцяли позбавити дитину походу в кінотеатр, ви повинні неодмінно виконати обіцяне. По-друге, якщо ви позбавляєте дитини чогось, про що він мріяв, чого довго чекав або що він дуже любить, задумайтеся, а чи відповідає ця втрата проступку. Адже для дитини важко цього позбутися. Завжди має сенс відкласти похід або купівлю заповітної машинки, щоб дати дитині можливість усвідомити свою провину (якщо вона має місце бути), а вам - зрозуміти, чи дійсно він заслужив це покарання. Можливо, у нього всього лише криза 3-х років, або він отримав погану оцінку, тому що не зміг зрозуміти пояснення вчителя.

 Казка як покарання. Якщо дитина ніяк не хоче освоювати норми поведінки або вчинив якийсь серйозний проступок, не поспішайте його карати. У цьому випадку на допомогу може прийти казкотерапія. Для маленьких діток це вже готові казки, наприклад, «Мойдодир», в якій автор навчає дітей умиватися. Для більш старших дітей можна скласти свою казку, де головний герой схожий на саму дитину і з ним відбувається те ж саме, що з вашим шибеником. У казці описаний вчинок героя і те, як він впорався із ситуацією. Дитина, слухаючи казку, розуміє, що він не самотній у цій ситуації, що ця ситуація не безвихідна, навчається виправляти свої помилки і не мучиться відчуттям провини. Наприклад, дитина щось вкрав, тоді його замість покарання можна відвести до психолога, який розповість казку, в якій герой теж вкрав, але потім все усвідомив і виправив становище.

 Самопокарння. Якщо крихітці, якому неодмінно хочеться вилізти на диван, дати можливість легенько впасти (під контролем мами), він буде розуміти, що таке небезпека. Якщо не захищати від усього, а допомогти зрозуміти самостійно наслідки своїх вчинків, дитина сама навчиться розуміти, що можна, а що не можна. Дітям постарше (після 9 років) можна пропонувати самому вибрати собі покарання за провину і якось спокутувати свою провину. Це може бути «жертва» на зразок часу за комп'ютером або відмова від будь-то кількості кишенькових грошей.

 Пояснення. Один з найбільш гуманних способів покарання. Завжди можна зрозуміти, чому дитина робить той чи інший вчинок. Якщо він вже достатньо великий, щоб чітко розповісти, чому він зробив той чи інший вчинок, перш ніж покарати, потрудіться його запитати про його мотиви. І тоді виявиться, що бабусин транзистор він розібрав зовсім не для того, щоб дошкулити бабусі, а тільки лише, щоб дізнатися, що там всередині. Дайте зрозуміти дитині, що ви завжди на його боці і завжди готові вислухати і допомогти. Пояснюйте, які норми поведінки прийнятні у вашій родині і в суспільстві, а які - ні.

 Вибираючи спосіб покарання для вашої дитини, постарайтеся обмежитися самими гуманними. Нехай дитина не зрозуміє з першого разу, не варто переходити до погроз, криків і рукоприкладства. Мудрий батько завжди постарається захистити дитину від можливого проступку, якщо він добре знає свою дитину і може спрогнозувати, де він може оступитися. Наприклад, якщо ваша дитина, йдучи зі школи, із завидною регулярністю забуває купити молоко, пишіть йому записку або нагадуйте по телефону, замість того, щоб кожного разу на нього кричати. Це не означає, що його потрібно від усього огороджувати, страхуючи від помилок. Це означає знаходитися поруч і завжди бути готовим підстрахувати у разі потреби. Прийде час, і дитина навчиться обходитися без нас.

 

Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства

Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства , дотримуйтесь особистого плану безпеки.

 1. Запишіть для себе номер телефону міліції. Якщо не знаєте, телефонуйте у довідкову службу або «102». Якщо у вас немає телефону, спробуйте узгодити із сусідами умовний знак для того, щоб вони телефонували в міліцію у випадку необхідності.

 2. Коли приїде міліція, детально розкажіть і покажіть їй ваші тілесні ушкодження, а також ті домашні речі, які насильник розбив чи зламав. Якщо ви боїтесь зробити це у присутності партнера, спробуйте поговорити з представниками міліції наодинці.

 3. Міліція повинна надати вам інформацію про наявність пиртулку та інших служб соціального захисту у вашому регіоні, скласти протокол, фіксуючий все, що з вами сталося.

 4. Якщо вам завдано тілесних ушкоджень, зверніться до невідкладної шкидкої допомоги чи до особистого лікаря. Медичні висновки можуть бути вагомим доказом у кримінальному чи цивільному судочинстві. До того ж, медичні висновки є конфіденційними і не надаються нікому, крім Вас.

 5. Продумайте щонайменше 4 місця, куди б ви могли піти, якщо залишити дім. Довірте певну суму грошей, одяг та копії найважливіших документів близьким друзям, родичам або сусідам. Слідкуйте, щоб у вас завжди були дрібні гроші для телефона-автомата або достатня сума на мобільному рахунку. Розробіть і відпрацюйте маршрут втечі з людиною, якій довіряєте. Якщо у вас є діти, ні в якому разі не залишайте їх.

Власне життя та безпека мають бути найголовнішими для вас!

 

Як допомогти дитині подолати страх?

 До дитячих страхів багато дорослі ставляться поблажливо. Мовляв, підросте дитя, і все пройде; або - всі ми колись чогось боялися ...

 Але при цьому дорослі скромно замовчують про те, скільки неприємностей їм доставляв їхній дитячий Страх (а можливо, доставляє і зараз, тільки вони навчилися це добре приховувати).

 Щоб "дитячі" проблеми малюка не просочилися в його доросле життя, дитині потрібно допомогти впоратися зі страхами. А зробити це можна, лише точно визначивши їх.

 Так чого ж бояться діти? Дослідження педагогів-психологів показали, що до 6-7 років діти можуть відчувати страх самотності, бояться людей деяких професій (лікарів, міліціонерів) або взагалі людей (незнайомих, п'яних), болю, уколів, висоти, раптових і різких звуків. Цікаво, що страх покарання в цьому віці не дуже сильний, зате боязнь води (глибини), замкнутого простору, темряви і крові дуже поширена.

 Страхи частіше турбують дітей перед сном і пов'язані в основному з казковими або вигаданими персонажами, які населяють уяву вразливих дітей. Хто вони? У два роки це може бути "Вовк - зубами клац", здатний завдати болю, загризти, з'їсти, як Червону Шапочку. На рубежі двох-трьох років діти бояться Бармалея, а трохи пізніше Бабу Ягу і Кощія Безсмертного (аналоги зарубіжних казок і мультсеріалів не змінюють суті страху).

 Так що ж тепер, не читати дітям казок? Зовсім ні. Знайомство з "негативними" образами казок необхідно дітям як щеплення від хвороби, від почуття беззахисності і зайвої довірливості. Ці персонажі можуть познайомити дітей з негативними, негативними сторонами взаємовідносин людей, з жорстокістю та підступністю, бездушністю і жадібністю, як і з небезпекою взагалі.

 І потім, у казках добро завжди перемагає зло, життя - смерть, а це дає можливість показати дитині, як можна долати труднощі. Помічено, що найчастіше бояться ті діти, батьки яких мало читають казок, не беруть участь в іграх, але при цьому повчають і загрожують. Страхи йдуть, коли дитині надано свободу і самостійність в іграх. Батьки неодмінно повинні брати участь у них, змінювати ролі на розсуд дітей. Як тільки "Вовк" з'являється в страхах, починається боротьба з ним, до тих пір, поки мисливець-дитина його не вбиває.

 Ось чому хлопчики навіть вночі не розлучаються з "зброєю" - пістолетом, рушницею, які захищають їх почуття від зовнішніх небезпек. Головне в цьому віці - створити дітям впевненість, що вони сильні і безстрашні і зможуть завжди вийти з неприємності переможцем. Дівчата ж, навпаки, дуже розраховують на допомогу дорослих. "Папа (мама), ти вб'єш Вовка?"

 До трьох років "Вовк" переможений, черга - за іншими. Рокам до п'яти на питання: "Снився тобі страшний сон?" - Дитина спокійно може відповісти, що він усіх прогнав. Негативні казкові персонажі втратили свою силу, залишився лише інтерес до казок.

 Якщо все ж страхи продовжують турбувати, то необхідно розширити сферу спілкування дитини, наповнити його життя радісними емоціями. Спільні ігри, походи на природу, в театри, на атракціони, прогулянки (у тому числі й спортивні!) - Все це допоможе дитині страх витіснити з свідомості і підсвідомості, додати йому впевненості у своїх силах і почуття захищеності з боку батьків.

 Зайва принциповість, неспокій, опіка тут можуть лише нашкодити. Будьте поруч, але "відпустіть" малюка, нехай він самостійно (принаймні, він повинен бути в цьому впевнений) спробує справитися зі страхом. Можливо, не варто навіть говорити про неприпустимість різких, насмішкуватих, дратівливих оцінок стану дитини, але, на жаль, дуже часто батьки саме так реагують на благання дитини не вимикати світло, не закривати двері до кімнати ... (список можна продовжити)

 Почитайте на ніч нестрашно казку, розкажіть вигадану історію з радісним, переможним фіналом. Це більш дієві заходи, ніж крики та погрози, від яких дитина ще довше не може заснути. Ви разом зі своїм малюком неодмінно впораєтеся з будь-якими труднощами.

Вірте в це, і дитина повірить у вас і в себе!

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання